Jedwabna maseczka na twarz – w komplecie czy na sztuki?

Od kilku miesięcy Polacy ze względu na pandemię koronawirusa zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w ramach ochrony przed koronawirusem noszenie maseczek, co może się przyczynić do zmniejszenia liczby osób chorych na Covid-19.

WHO i Europejskie Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób zalecają noszenie maseczek przede wszystkim przez osoby chore z objawami typowymi dla Covid-19, jak również przez tych, którzy się nimi opiekują, a więc personel medyczny w szpitalach zakaźnych. Natomiast obowiązek zakładania ich przez wszystkie inne osoby w miejscach publicznych przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, a jednocześnie do ograniczenia zachorowań na Covid-19. Rynek oferuje różne rodzaje maseczek, które dzieli się na jednorazowe i wielorazowe.

Maseczki jednorazowego użytku

Najczęściej stosowanymi maseczkami są jednorazowe maski chirurgiczne, które chronią usta i nos przed kroplami o średnicy większej niż 1 mikrometr, które mogą być transmitowane w powietrzu. Dzięki temu jej użytkownik jest zabezpieczony przed wirusami oraz bakteriami znajdującymi się w powietrzu. Według Normy Europejskiej 14683 określającej standardy, jakie muszą spełnić maski chirurgiczne w zakresie skuteczności filtrowania bakterii, dzieli się je na trzy typy ze względu na poziom filtracji.

Najskuteczniejsze są tego rodzaju produkty typu pierwszego i drugiego, gdyż posiadają 98% skuteczności w zakresie zatrzymywania bakterii i wirusów oraz różnych patogenów. Zaletą maseczek chirurgicznych jest ich niska cena i koszt produkcji oraz dostępność. Ich noszenie zalecają niemal wszystkie organizacje międzynarodowe. Zapewniają one oprócz wysokiej filtracji również przyleganie do twarzy, które jednak nie utrudnia swobodnego oddychania.

maseczki covid

Niektóre z maseczek chirurgicznych typu drugiego są odporne na przesiąkanie, zapewniając bezpieczeństwo w kontakcie z krwią i płynami osób zakażonych koronawirusem z objawami choroby Covid-19. Oznaczone są symbolem R.

Zaś maseczki chirurgiczne wykonane z włókniny polipropylenowej, które są podatne na przesiąkanie nie powinny być dłużej stosowane niż jedną godzinę. Po tym czasie należy je wyrzucić do kosza na śmieci bez możliwości jej kontaktu z innymi osobami i założyć nowy produkt. Niektóre z masek chirurgicznych zaopatrzone są w zawór oddechowy, ułatwiający swobodne oddychanie.

Maseczki wielokrotnego użytku

Maseczki wielokrotnego użytku obok masek chirurgicznych spełniają także funkcję ochronną przed wirusami. Według światowej Organizacji Zdrowia powinny się składać z trzech warstw. Warstwa wewnętrzna, według zaleceń WHO, ma być wykonana z materiału pochłaniającego wilgoć, na przykład jedwabiu lub bawełny, natomiast warstwa środkowa z polipropylenu ma pełnić rolę filtra, zaś do warstwy zewnętrznej powinno się wykorzystać materiał ograniczający pochłanianie wilgoci.

Maseczki wielokrotnego użytku muszą być odpowiednio dezynfekowane poprzez pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza z dodatkiem detergentu. 

Zalety jedwabnej maseczki na twarz

Jedwab od XIX wieku wykorzystywany jest, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, do wyrobu rękawiczek medycznych. Cechuje się zdecydowanie większą przewiewnością niż bawełna, dlatego nie utrudnia oddychania, poprawiając przy tym komfort noszenia maseczki przez dłuższy czas. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne, dlatego jest idealnym wyborem dla alergików. Poza tym ze względu na swoje właściwości antybakteryjne sprawdza się idealnie jako materiał na maseczki, chroniące użytkowników przed kontaktem z wirusami i bakteriami.

Nie pochłania roztoczy ani pleśni, dlatego jest bezpieczny dla organizmu człowieka, a szczególnie dla osób o skłonnościach do alergii. Gładka i przyjemna w dotyku powierzchnia maseczki z jedwabiu jest delikatna dla skóry. Dzięki właściwościom nawilżającym nie podrażnia jej nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Wyprofilowany kształt maseczki powoduje, że idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy. Dezynfekowanie jej odbywa się poprzez prasowanie z parą w wysokiej temperaturze lub w pierniku nagrzanym do 80 stopni Celsjusza, jak również wypranie z detergentem.

Maseczki jedwabne są idealnym wyborem dla osób spoza branży medycznej, ponieważ są wygodne i zabezpieczają użytkownika przed kontaktem z wirusami i bakteriami.