Czy warto kupić frak?

Jeżeli chcielibyśmy znaleźć dla siebie najbardziej elegancki ubiór, to z pewnością powinniśmy pomyśleć o fraku. Sam frak jest ubraniem, które ma dość długą historię, ponieważ jego krój wywodzi się z ubiorów żołnierskich XVIII wieku.

Początkowo frak był noszony jako codzienne ubranie, jednak później zaczęto używać go podczas uroczystych kolacji, balów, ślubów czy wesel. Aktualnie frak jest dość rzadko spotykany, jednak mężczyźni, którzy znają się na stylowym ubiorze, na pewno założą go na specjalne okazje.

Często można zobaczyć w nim głowy państw podczas wizyt, a także zakładają go dyrygenci. Sam frak w zachodniej terminologii określany jest także słowami „white tie”, które pochodzą od tego, że niezbędnym elementem fraka jest biała muszka. Poza tym frak składa się z charakterystycznie wykrojonej czarnej niezapinanej marynarki z krótszymi połami z przodu i dłuższymi z tyłu – właśnie dlatego nazywa się ją jaskółką.

Konieczne są także czarne spodnie z atłasowymi lampasami oraz biała koszula z usztywnionym kołnierzykiem z zagiętymi rogami, a także biała kamizelka. Ogólnego wizerunku dopełniają czarne półbuty oraz stylowe dodatki, na przykład zegarek na łańcuszku, czarne przedłużane skarpetki i biała poszetka w kieszonce marynarki.

Kiedyś obowiązkowy był też czarny cylinder, peleryna, białe rękawiczki i szalik oraz laseczka. Obecnie fraki dość ciężko kupić w sklepach, dlatego najczęściej szyje się je na zamówienie. To gwarantuje, że ubiór będzie idealnie dopasowany i niezwykle stylowy.