Jak dobrać rozmiar tarczy zegarka do właściciela?

Zegarek jest elementem garderoby pełniącej zarówno funkcję ozdobną, jak i użytkową. Chętnie noszony przez kobiety i mężczyzn może stanowić doskonałe dopełnienie stylizacji. By tak się jednak stało, należy wybrać odpowiedni model. Jak to zrobić?

Najważniejsze są proporcje zegarka

Przy wyborze zegarka dobrze zwrócić uwagę na zachowanie właściwych proporcji między tarczą zegarka a naszym ciałem. Z reguły przyjmuje się, że osoby o szczupłych nadgarstkach powinny dobierać czasomierze z mniejszą kopertą, zaś osoby z nadgarstkami bardziej masywnymi koperty większe. Zgodnie z tymi wytycznymi średnica koperty zegarka dla mężczyzn mieści się zazwyczaj w przedziale od trzydziestu ośmiu do czterdziestu sześciu milimetrów. Koperty męskich zegarków typu vintage mogą być mniejsze, o średnicy nawet trzydziestu czterech milimetrów, jednak wszystkie poniżej tej miary uważane są za zegarki kobiece. Moda rządzi się jednak własnymi prawami, dlatego, szczególnie w wypadku zegarków damskich, reguły te uległy zmianie – wiele modeli przeznaczonych dla kobiet posiada obecnie bardzo duże tarcze.

Jak dopasować rozmiar zegarka?

Dobór wielkości koperty powinien zależeć głównie od własnych upodobań, preferowanego stylu i przede wszystkim, wygody. Przy zakupach dokonywanych przez Internet, gdy przymiarka nie jest możliwa, należy przede wszystkim zmierzyć obwód nadgarstka. Uzyskany wymiar może pomóc w wyborze odpowiedniej wielkości tarczy. Przyjmuje się, że w wypadku mężczyzn o obwodzie nadgarstka od piętnastu do siedemnastu centymetrów najlepsze są zegarki o wielkości koperty od trzydziestu ośmiu do czterdziestu dwóch milimetrów, z kolei przy obwodzie od siedemnastu do dwudziestu dwóch centymetrów tarcza powinna być wielkości od czterdziestu czterech do czterdziestu sześciu milimetrów. W wypadku kobiet rozpiętości te są znacznie większe. Należy zawsze pamiętać, że wszystko zależy przede wszystkim od tego, co nam się podoba.

zegarek meski roamer
Klasyczne zegarki męskie Roamer kupisz w sklepie Jubilo!

Na jakie elementy zwracać uwagę podczas wyboru zegarka męskiego?

Dobór odpowiedniego zegarka nie polega jednak wyłącznie na dopasowaniu wielkości tarczy do obwodu nadgarstka. Poza średnicą koperty istotna jest również jej grubość, oraz materiał, z której została wykonana. Obie te cechy przekładają się na wagę zegarka, która nie powinna być zbyt duża. Istotnym jest, by obecność zegarka na ręce nie była zbyt wyczuwalna, w przeciwnym razie może on wywoływać poczucie dyskomfortu i fatygi. Grubość potrafi powodować także odstawanie od nadgarstka, co nie jest cechą pożądaną zarówno ze względów estetycznych, jak i wygody użytkowania.

Jak dopasować paski i bransolety do zegarka?

Także w wypadku odpowiedniego doboru pasków i bransolet powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje w stosunku do wielkości koperty, a także w stosunku do naszego ciała. Zbyt szeroki pasek nie będzie pasował do drobnego nadgarstka, z kolei zbyt wąski nie będzie prezentował się korzystnie na nadgarstku tęższym. Pasek i bransoleta nie mogą być za długie, gdyż zegarek nie będzie wtedy odpowiednio przylegał do nadgarstka i może przeszkadzać w wykonywaniu ruchów ręką. Pasek nie powinien też nachodzić na tarczę. Oprócz nieestetycznego wyglądu prowadzi to do zahaczania o elementy garderoby, powodując uszkodzenia. Należy również pamiętać, by paski i bransolety nie były za krótkie – zbyt ciasno zapięty zegarek jest nie tylko niewygodny, ale także niekorzystny dla zdrowia.

kwarcowy zegarek meski roamer
Elegancki zegarek męski Roamer znajdziesz na ekokarat.pl

Zegarek dopasowany do stylu życia

Przy wyborze zegarka powinniśmy zwracać uwagę na to, kiedy i w jakich sytuacjach będziemy go nosić. Elegancki zegarek męski pasujący do garnituru, jak chociażby model Emporio Armani AR80010 o dużej kopercie i metalowej bransolecie będzie znacząco różnił się od lekkiego zegarka sportowego. To samo dotyczy kobiet, które muszą zdecydować, czy interesuje je średniej wielkości i wagi zegarek na co dzień, czy też mały i lekki z przeznaczeniem na siłownię lub jazdę na rowerze. Niektóre panie zainteresuje pewnie zegarek Swarovski Cocktail Watch z bardzo małą tarczą i zdobioną bransoletą mogący zastępować biżuterię do eleganckiej kreacji.

Przede wszystkim wygoda

Niezależnie od wszystkich zaleceń pamiętajmy, że w wyborze zegarka najważniejsza jest nasza wygoda oraz to, czy dany model nam się podoba. Tylko te dwie cechy dają gwarancję, że będziemy zegarek nosić i cieszyć się jego posiadaniem.